> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Noc kostelů v Bílovci

vloženo: 22.05.2019           komentářů: 0

Bílovecké muzeum, kostel i zámek se v pátek 24. května večer zdarma otevřou široké veřejnosti a umožní návštěvníkům prožít nevšední zážitek. Připojí se tak již popáté k jubilejnímu XV. ročníku Festivalu muzejních nocí pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR, jehož se letos zúčastní přes 1600 kostelů a modliteben!

„Římskokatolická farnost Bílovec zpřístupní od 19 do 22 hodin Kostel svatého Mikuláše pro ztišení a modlitbu. Lidé sem mohou zavítat, zapálit svíce a napsat osobní prosby. Od 19.30 hodin zpříjemní noční atmosféru kostela varhanní doprovod umělkyně Magdalény Kreis a od 20.30 hodin zpěv sboru Scholy Bílovec. Neobvyklým zážitkem bude také výstup na ochoz věže kostela s vyhlídkou na večerní Bílovec,“ láká k noční návštěvě kostela, který neodmyslitelně souvisí se založením města Bílovce kolem roku 1323, starostka Renata Mikolašová.

Nevšední zážitky však čekají na účastníky Noci kostelů také v bíloveckém muzeu. „Děti se u nás mohou zapojit do napínavé noční detektivní hry a dospělí se v atmosféře svíčkami osvětleného muzea dozvědí spoustu zajímavých informací, které jsme pro ně připravili. Muzeum bude zdarma zpřístupněno tento den od 19 do 22 hodin,“ doplňuje
Eva Ševčíková, ředitelka kulturního centra Bílovec s tím, že komentované noční prohlídky jsou připraveny také v bíloveckém zámku Sedlnitzkých z Choltitz.


Noc kostelů je večerem, který otevírá vzácná posvátná místa po celé zemi. A jelikož je spojen především s vírou, hledají pořadatelé každoročně motto, které by tuto nevšední noc provázelo. Letos je motto „Dáte se do zpěvu jako v noci, kdy se zasvěcuje svátek“ spojeno s citací z biblické knihy proroka Izaiáše. Celý verš zní: „Dáte se do zpěvu jako v noci, kdy se zasvěcuje svátek, srdce se naplní radostí jako tomu, kdo jde za zvuku píšťal, aby vstoupil na Hospodinovu horu, ke Skále Izraele.“ (Iz 30,29 Český ekumenický překlad). Smysl motta přibližuje za pořadatele Michal Němeček: „Autor biblického textu povzbuzuje ty, kteří uprostřed všemožného soužení, které přichází z mnoha stran, jdou s Bohem. Oni zakusí radost a Boží ochranu.“

****
Kostel sv. Mikuláše v Bílovci
Původní kostel byl kamenný, s jednou plochostropou lodí a presbytářem zaklenutým křížovou klenbou. Postupně byl rozšířen o dvě boční kaple, čímž dostal půdorys tvar kříže a v 16. století byla jeho hlavní loď změněna na trojlodí a na západní straně kostela postavena věž, která byla v letech 1614–1615 přestavěna do dnešní podoby. K významným úpravám došlo pak v roce 1771, kdy z důvodu umístění nového oltáře došlo k stržení původní gotické křížové klenby v presbytáři, která byla nahrazena novou barokní klenbou, jenž si návštěvníci mohou prohlédnout dodnes.autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.