> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Přestavba jatek na galerii

vloženo: 21.05.2019           komentářů: 0

Přestavba jatek na galerii by mohla začít ještě letos

Rekonstrukce a přestavba historických městských jatek pro potřeby umělecké galerie by mohla začít ještě letos. Finální návrh polského architekta Roberta Konieczného bude dokončený v červnu.
Přestavba jatek na galerii by mohla začít ještě letos

Návrh na přestavbu jatek polského studia KWK Promes z architektonické soutěže.

Přestavba historické budovy městských jatek v Ostravě se uskuteční podle návrhu polského studia KWK Promes architekta Roberta Konieczného. „Před dvěma měsíci jsme odsouhlasili finální studii jatek. Poté architekt Konieczny začal projektovat a kompletní projektová dokumentace bude hotova v první polovině června," konstatoval primátor Tomáš Macura. Město pak představí finální verzi veřejnosti.

Po dodání projektové dokumentace město Ostrava vyhlásí výběrové řízení na dodavatele. V optimálním případě práce začnou na podzim, nejpozději na jaře příštího roku. Vše se bude odvíjet od výběrového řízení na dodavatele.

Architektonická soutěž na konverzi městských jatek na galerii byla vyhodnocena v roce 2017. Vítězné architektonické studio ovšem odmítlo kvůli termínům a smluvním sankcím podepsat smlouvu s městem, autoři v pořadí druhého návrhu se omluvili a nepodali nabídku do zadávacího řízení, proto bude přestavba realizována podle v pořadí třetího návrhu polského studia KWK Promes Roberta Koniczného.

Robert Konieczny patří k nejuznávanějším světovým architektům. Jím navržený pavilon muzea ve Štětíně získal v roce 2016 cenu za Světovou stavbu roku 2016 a Evropskou cenu za architekturu veřejného prostoru, v roce 2017 získal návrh a realizace rodinného domu ve stylu archy v obci Brenna poblíž Těšína cenu Nejlepší rodinný dům světa. Kromě toho byl Konieczny oceněn řadou národních cen.

Návrh Roberta Konieczného zachovává u budovy jatek masivní cihlové zdi. Následně vzniklé rozměrné otvory nezastaví cihlami, ale ponechá u nich možnost otevřít je masivními otočnými betonovými stěnami. Na budovu bude navazovat vybetonovaná plocha, která se dá využít pro instalace nebo koncerty.

Přízemní haly se promění ve výstavní sály, které bude možné podle potřeb různě propojovat. Přístupné budou ze dvou míst - z Porážkové a Masné ulice. Díky možnosti dočasného otevření otočných zdí mohou být výstavní sály také příležitostně dostupné zvenčí – z prostranství kolem budovy. Funkční zázemí - kanceláře, vzdělávací část a přednáškové sály budou v prvním patře. Spojí je nová lávka na úrovni prvního patra.

Do objektu se ukončení prací přestěhuje městská galerie PLATO, která dočasně sídlí v sousedním objektu bývalého Bauhausu.

Historie jatek

Centrální městská jatka byla v Moravské Ostravě postavena v roce 1881 v místě dobytčího trhu. Vyřešila ve městě závažný problém, protože do té doby město nemělo vybudovanou kanalizaci a řezníci poráželi dobytek lokálně. Odpad z porážek stékal po cestách a nepříjemný zápach se linul celým městem. Se zahájením provozu jatek ve městě vstoupil v platnost zákaz domácích porážek. V prvních letech se v původní budově jatek o rozměrech 15 x 10 metrů poráželo pět tisíc zvířat ročně. Jatka se průběžně rozšiřovala a přestavovala, přibývaly budovy, chladírny a chlévy. Poslední větší přestavba se uskutečnila v roce 1926.

Jatka fungovala v omezené míře až do roku 1965. Poté byl areál využíván jako sklady a provozovny, avšak budovy chátraly. Jejich rekonstrukci se nepodařilo zajistiti ani v 90. letech 20. století. Až v roce 2016 vedení města Ostravy odkoupilo zdevastované budovy a vypsalo architektonickou soutěž na jejich konverzi.

Objekt městských jatek je příkladem toho, že historická budova se dá zachránit nalezením jejího nového využití.


autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.