> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Temná strana světla

vloženo: 17.05.2019           komentářů: 0

Temná strana světla - O světelném znečištění.
Na tmavé noční obloze v přírodě můžete spatřit až tři tisíce hvězd, ve velkých městech jsou to ale jen desítky. Přírodně tmavá obloha se kvůli znečištění světlem pouličních lamp nebo reflektorů nad Českem už nenachází. Astronom Tomáš Kubica z Česká astronomická společnost však na své přednášce odhalí, jak překvapivě snadné je světelné znečištění a jeho důsledky do značné míry omezit. Seznámí vás s tím, co se vlastně považuje za znečištění světlem, jak vzniká a jak ovlivňuje zdraví lidí i zvířat a celou přírodu. Popularizátor astronomie vás provede poutavou historií umělého osvětlení a vynálezu žárovky, ukáže příklady nesprávného osvětlení nebo místa blízko Ostravy, kde je možné najít opravdu tmavou přírodní oblohu. Partnery akce jsou Česká astronomická společnost – Ostravská pobočka a Planetárium Ostrava .

Místo: Planetárium Ostrava, K Planetáriu 502, 725 26, Ostrava
Parkování: na místě
MHD: autobus č. 90 ze zastávky Poruba vozovna (odjezd v 16:33, příjezd v 16:45)
Vstupné: 50 korun. Vstupenky zakoupíte na webu Planetária Ostrava.
Rezervace: vzniká zakoupením vstupenky
-------------------------------------------------------------------------------------------
Tomáš Kubica se narodil v roce 1971, vystudoval automatizované systémy řízení na VŠB-TU Ostrava a stará se o kvalitu vyvíjených aplikací ve velké IT společnosti. Zajímá se o pozorování proměnných hvězd. Je popularizátor astronomie, lektor a demonstrátor Planetária Ostrava. Od roku 2018 předsedá nově vzniklé Ostravské pobočce České astronomické společnosti. Dlouhé vzdálenosti rád překonává na kole.

autor: Planetárium Ostrava

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.