> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Komentované procházky Přívozem

vloženo: 24.04.2019           komentářů: 0

V pořadí už třetí letošní komentované procházky pořádají průvodci z ostravského infocentra. Tentokrát zvou všechny zájemce do mnohdy opomíjeného, ale o to zajímavějšího secesního Přívozu. Čtvrť, která se formovala zejména s výstavbou železniční tratě a v návaznosti na rozvoj průmyslu.

„První zmínka o Přívoze je ze 14. století. Daleko důležitější ale byly moderní dějiny, zejména přelom 19. a 20. století, kdy dal dnešnímu Přívozu vzhled vídeňský architekt Camillo Sitte, jehož přínos byl v tomto ohledu klíčový. Sitteho osobnosti budeme věnovat velkou část výkladu. Své teorie uvedl do praxe právě při stavbě Přívozu,“ uvádí průvodkyně Vendula Reichová. „Nebudeme ale mluvit jen o architektuře. Nelze vynechat třeba výstavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda. Zmíníme se také o příbězích zdejších živnostníků, průmyslníků nebo o pohnutých osudech židovského obyvatelstva. Není bez zajímavosti, že v jedné z místních kaváren se měl údajně seznámit se svou manželkou Martou československý prezident Klement Gottwald. I o tom bude řeč,“ láká průvodkyně.

Procházky začínají před poštou na ostravském hlavním nádraží v neděli 28.4. v 10 a ve 14 hodin. Sraz účastníků je 15 minut před začátkem. Vstupenky mohou návštěvníci pořídit v předprodeji v ostravských infocentrech nebo online na www.ostravainfo.cz. Vstupenky mohou být k dispozici i na místě v infocentru ve vestibulu hlavního nádraží. Procházky ale mají omezenou kapacitu a může se stát, že v den konání procházek již budou plně obsazeny. Doporučujeme tedy zakoupit vstupenky v předprodeji.

autor: www.ostravainfo.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.