> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kliničtí farmaceuti v MNO

vloženo: 22.04.2019           komentářů: 0

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava

Klinická farmacie v Městské nemocnici Ostrava je největším pracovištěm svého druhu v Moravskoslezském kraji. Mladý, progresivně se rozvíjející obor, který stojí na rozhraní farmacie a medicíny vznikl kvůli neustále se zvyšujícímu množství používaných léčiv, ve kterém se lékaři stále obtížněji orientují.

Kliničtí farmaceuti v MNO, někteří zatím v předatestační přípravě, se věnují pouze této specializované činnosti, což není v nemocnicích zcela běžné. Pravidelně docházejí na vybraná lůžková oddělení chirurgických i interních oborů, účastní se lékařských vizit a po domluvě s ošetřujícím lékařem upravují dávky léčiv, způsob a čas jejich podání, upozorňují na lékové interakce, sledují výskyt nežádoucích účinků, případně jinak modifikují farmakoterapii.

„V současné době máme v nemocnici čtyři klinické farmaceutky, které jsou součástí multidisciplinárního týmu v péči o pacienty a které mají jasně vymezené kompetence. Staly se partnery lékařů při optimalizaci lékových režimů pacientů. Ostravská městská nemocnice se může pochlubit nejen nejpočetnějším týmem klinických farmaceutek v Moravskoslezském kraji,
z nichž dvě mají i dlouholeté zahraniční zkušenosti, ale také jednou ze dvou atestovaných praktikujících klinických farmaceutek v regionu. A když si řekneme, že v České republice je takových odborníků zhruba 120, z toho asi 60 s atestací, je to určitě úspěšné skóre pro Ostravu i naši městskou nemocnici,“ řekl její ředitel Petr Uhlig.

Činnost klinických farmaceutů je v MNO velmi rozmanitá, poskytují konziliární služby, podílejí se na lékové politice nemocnice, zpracovávají doporučené postupy v různých oblastech farmakoterapie (vytvořili např. skórovací systémy v prevenci vzniku hluboké žilní trombózy, schéma léčby akutní pooperační bolesti aj.). Klinický farmaceut je absolvent farmaceutické fakulty a následného pětiletého postgraduálního specializačního vzdělávání v oboru klinická farmacie zakončeného atestační zkouškou.

„Za náš tým můžu jen doufat, že klinickofarmaceutická péče bude čím dál více samozřejmou součástí poskytovaných zdravotních služeb a v dohledné době se stane dostupnou všem hospitalizovaným pacientům,“ řekla vedoucí klinická farmaceutka Hana Nováková.

Klinickofarmaceutická péče je zdravotní službou hrazenou z veřejného zdravotního pojištění a klade důraz na individuální přístup v hodnocení medikace konkrétních pacientů klinickým farmaceutem. Jejím cílem je bezpečná, účinná i účelná farmakoterapie.

autor: Bc. Lucie Branná

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.