> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Jarní písňový festival

vloženo: 11.04.2019           komentářů: 0

V sobotu 13. dubna vystoupí v Domě kultury v Bílovci téměř 180 dětských i dospělých sborových zpěváků a zpěvaček! Uskuteční se zde totiž tradiční Jarní písňový festival pořádaný Pěveckým sborem Bílovec.
„Jde o přehlídku bíloveckých pěveckých sborů zpestřenou vždy speciálním hostem. V minulosti zde vystoupily pěvecké sbory z různých měst Moravy a Slezska, z německého Bad Neustadtu, Rozkvet ze slovenské Prievidze, Vox Siparis z chorvatského Umagu nebo Pěvecký sbor z polských Glubczyc. Letos je pozvaný Smíšený pěvecký sbor Komenský Vítkov. Tradicí se stala rovněž úzká spolupráce a pravidelné vystupování dětských a mládežnických pěveckých sborů bíloveckých základních škol a gymnázia. Diváci tak uslyší talentované děti ze sboru Kulišáci ze Základní školy Komenského, zazpívají také Koťata a Alegro ze Základní školy TGM a Pěvecký sbor Gymnázia Mikuláše Koperníka Bílovec. A samozřejmě zde zazní i písně v podání našeho Pěveckého sboru Bílovec,“ popisuje program tradičního festivalu starostka města Bílovec Renata Mikolašová a dodává, že tuto krásnou akci mnoho let osobně moderovala a nenechá si ji ujít ani letos.
„Festival náš sbor pořádá už mnoho let, odhaduji, že by to mohl být už 26. ročník, ale přesně nevím,“ říká Miloš Stanovský, vedoucí Pěveckého sboru Bílovec. „Písně, které na festivalu zazní, jsou jak z dílny českých skladatelů, tak i zahraničních. Kulišáci pod taktovkou Dagmary Baudyšové zazpívají jak lidové písně, tak například i písně Ježka, Voskovce a Wericha, sbory Koťata a Alegro si s Andreou Pilichovou a Lenkou Hořínovou připravily například východoslovenskou lidovou píseň, ale i píseň Paula McCartneyho nebo skupiny Spice Girl a další. A doslova z písně do písně půjde za dirigování a klavírního doprovodu Radmily Štípkové sbor mladých gymnazistů, jejichž pásmo se jmenuje Když hit je střídán hitem,“ pokračuje pan Stanovský. S bohatým repertoárem vystoupí i domácí pěvecký sbor a samozřejmě i host z Vítkova. Ten mimo jiné zazpívá i africkou ukolébavku Thula baba, thula sana. V africkém jazyku Zulu na závěr festivalu zapívají tito pěvci společně s Pěveckým sborem Bílovec ještě další dvě africké písně. Vstupné na Jarní písňový festival, který začíná v 16.30 hodin, je dobrovolné.
Dnes zhruba pětatřicetičlenný Pěvecký sbor Bílovec vystoupil na svém prvním veřejném koncertu 27. října 1992 při oslavách vzniku první samostatné Československé republiky. Od té doby sbor absolvoval pod taktovkou dirigenta Jiřího Šikuly desítky koncertů nejen v tomto, ale i v sousedních regionech a také v Polsku, Německu, Chorvatsku nebo Slovensku. V posledních letech vystoupil dvakrát na adventních koncertech v Praze na Staroměstském náměstí a úspěchu dosáhl také na festivalu Cantate Budweis v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.
Letos Pěvecký sbor Bílovec uslyšíte například 22. června na Dni města Bílovec, ve stejném měsíci zazpívají také na oslavách Dne města Bruntálu a v předvánočním čase vyrazí do Veličné na Slovensko. Čeká je také Rybová mše ve Fulneku. Velkou akcí bude rovněž svatba dvou členů sboru začátkem června, kde jeho členové budou v kostele zpívat celou svatební mši! „Toto bude pro nás premiéra a moc se na to těšíme,“ dodává na závěr pan Stanovský s tím, že snem sboru je zúčastnit se festivalu Cantate Croatia v chorvatské Pule a Rovinji. Svůj sen však z finančních důvodů zatím odkládají…


autor: Lenka Hatlapatková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

15.04.2019

Agresivní mladá žena
Agresivní mladá žena ohrožovala auta i tramvaje.V pondělí 15. dubna 2019 dopoledne byla hlídka městské policie Ostrava vyslána do Ostravy-Hrabůvky, kde se pohybovala žena po komunikaci a kolejišti, čímž ohrožovala bezpečnost a plynulost provozu na pozemní komunikaci. Následně si sedla do kolejiště, s hlídkou nekomunikovala a na vše reagovala tak, že je jí to jedno. Kromě toho si strážníci všimli také škrábanců a podlitin na krku mladé ženy, nabízené lékařské ošetření však odmítla.

12.04.2019

Pěstmi napadl bývalou přítelkyni
V pátek 12. dubna 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Hrušova, kde došlo k fyzickému napadení 36leté ženy. Strážníci na místě zjistili, že devětatřicetiletý muž přelezl plot a napadl svou bývalou přítelkyni – nadával ji, několikrát ji pěstmi udeřil do hlavy a srazil k zemi.

08.04.2019

Bez řidičáku, pod vlivem
Dne 8. dubna 2019 v noci spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě vozidlo, které jelo v protisměru, čímž došlo k ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Poté, co řidič spatřil hlídku, otočil se a rozjel se z místa pryč. Strážníci předepsaným způsobem vozidlo následně zastavili. Řidič se hlídce prokázal pouze občanským průkazem se slovy, že řidičský průkaz zapomněl doma. Po ověření se ovšem ukázalo, že řidičák vůbec nevlastní.

08.04.2019

Nezletilá matka v hospodě
Nezletilá matka v hospodě, dítě nechala v kočárku venku 8. dubna 2019 večer, byla hlídka vyslána do Ostravy-Poruby znovu. Tentokrát před jednou z restaurací stál dětský kočárek s dítětem, u kterého se nikdo nenacházel. Uvnitř restaurace strážníci nalezli teprve 17letou matku tohoto přibližně ročního dítěte. Ta byla navíc zjevně pod vlivem alkoholu - orientační dechová zkouška u ní potvrdila téměř 2 promile.

05.04.2019

Trojice nezletilých popíjela alkohol
Na skupinu osob popíjející alkohol na veřejném prostranství byla hlídka městské policie upozorněna večer 5. dubna 2019 v Ostravě-Porubě. Na místě se nacházela trojice mladých osob, která jevila známky požití návykové látky – nebyli schopni samostatné chůze a z jejich dechu byl silně cítit alkohol. Po ztotožnění vyšlo najevo, že se jedná o 2 muže a 1 ženu ve věku teprve 15-16 let! U sebe měli 2 lahve alkoholu – rum a vodku. Jeden z mužů, který nadýchal téměř 2 ‰