> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Manifest sepíšeme později

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Vernisáž ostravského výstavního projektu umělkyň Venduly Chalánkové, Daniely Mikuláškové a Maud Kotasové se uskuteční ve středu 10. 4. 2019 v Cechovně Dolu Michal v 18.00 h.

Úvodní slovo: Tomáš Koudela
Výstava potrvá do 9. 5. 2019
Otevřeno út–ne 9–15

Autorky se seznámily během studií na Fakultě výtvarných umění v Brně (ateliér Environment Vladimíra Merty a Mariana Pally). S tímto faktem úzce souvisí právě název jejich aktuálního výstavního projektu.
„Když nám naši pedagogové vybírali téma pro klauzurní zadání, sáhli po dětském časopise a po slepu do něj zabořili prst, na jaké slovo padl, takové bylo zadání.“ Uvádí Vendula Chalánková. Inspirovány touto životní zkušeností (po mnohých pokusech o výběr názvu výstavy – důležitou a rozhodující roli sehrává opět náhoda) se autorky rozhodují postupovat podobně jako jejich pedagogové.
„Zvolily jsme každá jednu knihu a zabořily do ní prst. Nakonec bylo rozhodnuto takto: vítězem je kniha Mariana Pally. V centru pozornosti zůstávají dvě varianty názvu: „Manifest sepíšeme později“ a „Kozy zůstaly celé, jen vlci pochcípali“. „Kozy…“ neobstály „Manifest...“ zvítězil.
„Shodly jsme se, že naše umění může být trochu angažované, ale až za chvilu. Danielka odvážně navrhla, že nakonec nějaký manifest můžeme sepsat. Tak uvidíme.“ Osvětluje některé detaily výstavní horečky a konceptuální drama spojené se vznikem názvu aktuální ostravské prezentace brněnské výtvarné úderky Vendula Chalánková.
Na výstavě budete konfrontováni převážně s fenomény krajiny a ekologie, a to mj. prostřednictvím výšivky do textilu či do železa, na scéně se objeví vizuální parafráze solárních panelů, ale i mnohé další.

autor: Důl Michal, The coal Mine Michal

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.