> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V mapě tak naleznete

vloženo: 08.04.2019           komentářů: 0

Ostrava má nového populárního průvodce USE-IT

Ostrava se tak opět připojila mezi 30 evropských měst, která každoročně připravují kreativního anglického průvodce. Kulturní centrum Cooltour vydalo již sedmou USE-IT mapu. Ta nabízí přes 65 tipů pro studenty a mladé cestovatele, kteří do moravskoslezské metropole přijedou nebo o návštěvě teprve uvažují. Autorský tým dobrovolníků vytvořil také českou verzi.

„Představte si, že jedete do neznámého města a kamarád vám namaluje mapku, ve které zaznačí osobní tipy, kam se určitě máte podívat, kde se máte najíst a který zapadlý obchůdek by vám neměl uniknout. Přesně takovým průvodcem chceme být,“ popisuje vizi projektu USE-IT Ostrava jeho koordinátor Pavel Smutný.

V mapě tak naleznete ověřené kavárny, restaurace, originální obchody či studentské hospody. Místa, která v jiném průvodci nenajdete, ale která si získala srdce tvůrců, mladých dobrovolníků, žijících v Ostravě. „Když jsme s mapou začínali, měli jsme problém doporučit místa s dobrým jídlem. Teď po 7 letech řešíme opačný problém - v Ostravě je najednou tolik různých gastronomických podniků, že se nám tam všechny nevejdou,” dodává editorka Hana Kebová.

Celý projekt je nekomerční. Nové mapy jsou zdarma a najdete je nejen v Infocentrech, kavárnách a kulturních zařízeních, ale také v dalších evropských městech zapojených do USE-IT - například Praze, Oslu nebo Bruselu.

Vedle papírové mapy existuje i mobilní aplikace, která obsahuje unikátní funkci. Každý uživatel v ní najde ikonu psa (jmenuje se Orion), který se „prochází“ na mapě stabilní rychlostí 4 km za hodinu mimo hlavní centrum. Myšlenka této funkce je, aby si zahraniční cestovatelé kromě návštěv muzeí, památek a trendy podniků zažili i obvyklé činnosti místních lidí. A protože se ikona psa objevuje všem uživatelům aplikace ve stejný čas na stejném místě, mají tak možnost v neznámém městě potkat další cestovatele.

Realizaci mapy podpořilo statutární město Ostrava, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Kulturní centrum Cooltour Ostrava.

autor: Zuzana Vinklárková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.