> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Pět milionu korun vyčlenilo město

vloženo: 06.04.2019           komentářů: 0

Dotace města pomohou zachovat významné stavby a památky.

Pět milionu korun vyčlenilo město Ostrava na dotace na opravy památkově chráněných staveb.
Dotace města pomohou zachovat významné stavby a památky.

Město Ostrava ze svého rozpočtu přispěje na opravy památkově chráněných staveb, nacházejících se na jeho území. Letos, stejně jako v minulých letech, vyčlenilo ze svého rozpočtu na podporu jejich rekonstrukcí a na opravy pět milionů korun. Minimální výše dotace na jeden projekt je stanovena na 50 tisíc, maximální až na jeden milion korun. O dotaci z programu nejen na opravu kulturních památek, ale také významných staveb si mohou požádat jejich vlastníci od 8. dubna do 10. června.

„Město tento program vyhlašuje dlouhodobě. Důvod je jasný, vlastníci významných kulturních památek se často potýkají s tím, že nemají dostatek finančních prostředků na obnovu a rekonstrukce památkově chráněných objektů. V letošním roce jsme proto navýšili maximální objem dotace z 500 tisíc na milion korun, aby pro jejich vlastníky byla údržba jednodušší a v řadě případů vůbec dosažitelná. Spokojeny mohou být obě strany, Ostrava bude mít krásnější budovy a vlastníci peníze na jejich zkrášlení,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. Dotace může tvořit maximálně 50 procent celkových nákladů. Město nebude požadované částky krátit, takže úspěšný žadatel získá vždy celou částku, o kterou zažádal.

Podané žádosti posoudí rada města a na její doporučení ostravští zastupitelé schválí jednotlivé dotace konkrétním žadatelům nejpozději do 30. září letošního roku. Projekty musí být realizovány v termínu od 1. června 2019 do 30. září 2020.

Z dotací města byla v minulosti opravena celá řada významných kulturních památek na území města, například katedrála Božského spasitele v Moravské Ostravě, byla zpřístupněna Stará kotelna, zachráněn těžní stroj v areálu dolu Hlubina, financována oprava kostela svaté Anny v Ostravě-Polance a další.

Žádosti je nutné podat elektronicky a současně prostřednictvím pošty nebo na podatelně magistrátu, a to včetně příloh. Žádost o poskytnutí neinvestiční dotace nemůže podávat stát a subjekty jím zřizované a financované.

Ilustrační foto: René Stejskal

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.