> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Studenti v Ostravě se budou učit

vloženo: 02.04.2019           komentářů: 0

Studenti v Ostravě se budou učit restaurovat motocykly.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě (VŠB-TUO) otevřela restaurátorskou dílnu historických motocyklů. Se vznikem dílny je spojen i nový studijní obor zaměřený právě na restaurování starých strojů. Budou se v ní také opravovat stroje někdejšího závodníka a akademického sochaře Miroslava Rybičky, který daroval kolekci motocyklů včetně vzácných kousků. Historické unikáty jsou vystaveny v pavilonu C na Výstavišti Černá louka v Ostravě.

Expozice historických motocyklů je otevřena na Výstavišti Černá louka v pavilonu C. Foto: Expozice historických motocyklů

Děkan Fakulty strojní Ivo Hlavatý projekt považuje za unikátní a minimálně ve střední Evropě se podle něj obdobný obor nevyučuje. Studenti se na něj budou moci přihlásit od příštího akademického roku. „Dneska máme k dispozici nové moderní technologie, které nám hodně pomáhají. V té naší specializaci bude důležitá jedna věc, že my budeme studenty učit pomocí nových technologií - 3D tisky, 3D skenování," uvedl Hlavatý. Předpokládá, že na tuto studijní specializaci bude možné v ročníku přijmout 15 až 20 studentů.

Strojaři podle něj na trhu práce chybí obecně. „Ve střední Evropě je obor restaurátorství z hlediska strojařiny velice zajímavý a jediný, takže jsme první, kteří to tady spouštíme," uvedl děkan. Absolventi se podle něj budou schopni uplatnit nejen v Česku, ale i zahraničí. „Motocykly a historické automobily jsou po celém světě. Sbírky, které jsou po České republice a nejsou renovované, jsou samozřejmě k dispozici a musíme je renovovat, takže naši absolventi určitě najdou uplatnění," míní Hlavatý.

autor: voj

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.