> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Týden glaukomu

vloženo: 08.03.2019           komentářů: 0

Týden glaukomu v Očním centru AGEL nabídne zájemcům levnější vyšetření zraku
Ostrava, 8. března 2019: V rámci světového týdne glaukomu nabízí Oční centrum AGEL v Ostravě a ve Vítkově na Opavsku od pondělí 11. do pátku 15. března padesátiprocentní slevu na oční vyšetření OCT. Světový týden glaukomu, tedy zeleného zákalu, je každoročně vyhlašován, aby upozornil na takzvaného „tichého zloděje zraku“.
Zelený zákal, který v počátečních stádiích odhalí jen lékařské vyšetření, samotný pacient dlouho nepozoruje a příznaků si všimne často až ve chvíli, kdy začne definitivně přicházet o zrak. Řešením je včasná prevence, kdy ideální je důkladné oční vyšetření minimálně jednou za dva roky u lidí nad 40 let věku.
„Klienty vyšetříme bez objednání v našich ambulancích. V Ostravě nás najdete v budově B v areálu Vítkovické nemocnice, Zalužanského 15, kde vyšetření provádíme celý týden, od pondělí 11. do pátku 15. března, vždy od 7 do 15 hodin. Ve Vítkově na Opavsku v oční ambulanci v budově B místní nemocnice ve středu 13. a ve čtvrtek 14. března vždy od 8 do 14 hodin,“ vysvětlila Ing. Eliška Brunclíková, obchodní manažerka Očního centra AGEL s tím, že délka vyšetření je asi patnáct minut.
Padesátiprocentní sleva přinese úsporu pro pacienta až do výše 400 korun, podle toho, o jak důkladné vyšetření bude mít zájem. Některé zdravotní pojišťovny na vyšetření OCT přispívají.
V případě, že se zelený zákal u pacienta potvrdí, nabízejí se tři možné léčebné postupy. Farmakologická léčba spočívá v pravidelném podávání očních kapek a při včasném záchytu onemocnění je jednodušší a pacienty lépe snášená než další léčebné možnosti, kterými jsou laserová či klasická chirurgie.
Mezi rizikové faktory glaukomu patří již zmíněný věk nad 40 let, ale také genetická dispozice, nitrooční tlak, stres a emoční výkyvy. Odhadovaný výskyt zeleného zákalu v celosvětové populaci byl v roce 2010 zhruba 60 miliónů, v roce 2020 už je odhadováno, že pacientů s glaukomem bude o 20 miliónů více. Populace na planetě totiž celkově stárne, lidé se dožívají vyššího věku.

autor: Bc. Lucie Drahošová

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

09.03.2019

Vloupání do vozidla
Dosud neznámý pachatel v době od 18:30 hodin dne 9. března 2019 do 02:30 hodin dne 10. března 2019, v Ostravě na ulici Vítkovická, vnikl do osobního vozidla značky Škoda Octacia, odkud odcizil autorádio a sportovní potřeby. Při vloupání došlo ještě k poškození zámku dveří na vozidle. Majiteli vozidla způsobil škodu ve výši přesahující 11 tisíc korun. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest odnětí svobody až na dva roky.

08.03.2019

Přichycen při činu!
V pátek 8. března 2019 v noci prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Třebovicích. Najednou uslyšeli za plotem jednoho z areálů zvuky bouchání. Následně uviděli osobu, která ležela pod vozidlem a odstraňovala součásti ze spodní části vozidla. Jednalo se o muže, který po se po spatření hlídky dal na útěk. Daleko však neutekl. Čtyřiatřicetiletý muž přiznal, že se z vozidla pokoušel ukrást katalyzátor za účelem dalšího prodeje.

05.03.2019

Úterý ve znamení „záškoláctví“
V úterý 5. března 2019 dopoledne byli nalezeni další „hříšníci“ z řad nezletilých osob. Tentokrát se jednalo o dva sourozence, které během výkonu služby v Ostravě-Vítkovicích spatřili asistenti prevence kriminality. Ti následně v součinnosti s hlídkou městské policie zjistili, že oba chlapci, ve věku 7 a 11 let, byť jsou dle vlastních slov nemocní, se pohybují po venku a nedodržují léčebný režim.

05.03.2019

Případy čtrnáctiletých kuřáků
V úterý 5. března 2019 před začátkem vyučováním prováděla hlídka městské policie výkon služby v Ostravě-Výškovicích, kde si všimla chlapce zjevně mladšího osmnácti let, který kouřil cigaretu. Dle jeho slov tabákový výrobek koupil neznámo kde. Stejně argumentoval o den později v Ostravě-Hrabůvce i další chlapec, který sdělil, že měl na cigaretu chuť. Bylo jim jedno, že osobám mladším 18 let je kouření tabákových výrobků zakázáno. Vzhledem k tomu, že se v obou případech jednalo teprve o 14leté chlapce, bylo jejich jednání oznámeno orgánu sociálně právní ochrany dětí k projednání.

03.03.2019

Dopravní nehoda se smrtí
V pátek kolem 20. hodiny došlo v Ostravě, části Kunčičky, k dopravní nehodě. Dvacetiletý muž měl řídit osobní motorové vozidlo, přičemž z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru a posléze mimo pozemní komunikaci. Po nárazu do dopravní značky sjel do příkopu, kde se vozidlo převrátilo a narazilo do další pevné překážky. Řidič na místě zraněním, která při nehodě utrpěl, podlehl. Škoda na vozidle je předběžně odhadnuta na 50 000 korun, na poškozených zařízeních 22 000 korun.