> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Století objektivem Ostravanů

vloženo: 07.03.2019           komentářů: 0

Publikace s názvem Století objektivem Ostravanů navazuje na stejnojmenný loňský projekt města. Jeho cílem bylo získat staré fotografie z let 1918 až 1989 od obyvatel města jako součást oslav stého výročí vzniku samostatného Československa. Na 163 stranách jsou zveřejněny snímky z rodinného a společenského života, z doby okupace, vzniku republiky nebo událostí osmičkových roků. Publikace bude slavnostně pokřtěna v Archivu města Ostravy ve čtvrtek 7. března ve 14 hodin.

Na výzvu k zapůjčení fotografií zareagovalo celkem 47 Ostravanů, dohromady se podařilo shromáždit 541 snímků. Celkem 9 dárců ještě po ukončení termínu přineslo dalších 140 fotografií. Získané kopie byly použity nejen pro publikaci, ale navíc rozšířily portfolio záběrů ukazujících život běžných obyvatel pro potřeby městského archivu. Fotografie také posloužily pro výrobu videosnímku Borise Rennera, jehož premiéra se odehrála při slavnostech 100. výročí založení Československa.

„Jsem moc rád, že lidé ve svých archivech a fotoalbech našli jedinečné fotografie, které mapují důležité události od vzniku samostatné republiky v roce 1918. Nahlédli jsme do jejich životů za posledních sto let. Za každým snímkem se ukrývá příběh či osud, některé fotografie jsou veselé, jiné dojemné, jsou prostě takové, jaký život je,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Do publikace bylo zařazeno 185 fotografií. Parametrem pro výběr byla nejen technická kvalita fotek, ale také proporční zastoupení pro všechna desetiletí a zařazení snímků z co největšího počtu ostravských obvodů. Fotografie jsou řazeny chronologicky podle desetiletí a jsou opatřeny jednoduchými popisky. Všichni občané, kteří zapůjčili své rodinné fotografie v Archivu města Ostravy, Ostravském muzeu nebo Knihovně města Ostravy do tohoto projektu, mají možnost získat jeden výtisk knihy zdarma, buď přímo na křtu 7. března nebo se pro něj zastavit osobně do konce srpna v badatelně Archivu města Ostravy na Špálově ulici v Přívoze.

Publikaci Století objektivem Ostravanů připravilo Město Ostrava a Archiv města Ostravy.
Sestavili ji Hana Šústková, Antonín Barcuch a Jozef Šerka. Vychází v nákladu 550 kusů. V prodeji bude v pobočkách Ostravského informačního servisu za 285 korun.

Fakta o zapůjčených fotografiích:
Menší část z nich (26 fotek) vznikla ještě před rokem 1918.
Celkem 515 snímků dokumentuje období let 1918-1989, z toho 210 vzniklo do roku 1945.
Nejpočetněji jsou zastoupeny klasické fotografie skupinové (pózující školní třídy, učni, adepti kurzů, zaměstnanci nejrůznějších profesí, sokolští cvičenci, vojáci, rodiny) a fotografie jednotlivců (především dětí, v menší míře ateliérové fotografie dospělých osob) – 240 snímků.
Na druhém místě jsou to fotografie, zachycující průběh veřejných slavností (družstevních, spolkových, sokolských), a také oslav a jiných důležitých událostí rodinných, jako jsou svatby, křtiny, vítání občánků a pohřby – 110 snímků.
Do třetí velké skupiny se dají obecně zahrnout ostatní události, ať už se týkají veřejného nebo soukromého života (sportovní závody, povodně, požáry, brigády, volby, ochotnická divadelní představení, výlety a další volnočasové aktivity) - 80 snímků.
Na řadě fotografií jsou zachyceny různé objekty ve městě, obytné domy, veřejné budovy nebo průmyslové objekty – 43 snímků. Celkem 29 fotografií zachycuje událostí kolem 21. srpna 1968.
Nejméně fotografií se týká návštěv významných osobností ve městě, konkrétně prezidentů Edvarda Beneše v roce 1947 a T. G. Masaryka v roce 1924 - 13 snímků.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.