> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Kaly z lagun v Ostravě

vloženo: 15.02.2019           komentářů: 0

Kaly z lagun v Ostravě se možná budou spalovat i v cizině

Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě se možná budou spalovat i v cizině. Firma AVE CZ, odpadové hospodářství, která je likviduje, hledá další místo kromě Vřesové na Sokolovsku, kde by se upravené kaly daly spálit. Kapacita spalovny ve Vřesové by totiž nemusela stačit. Novinářům to dnes v Ostravě řekli ředitel státního podniku Diamo, který na likvidaci lagun dohlíží, Tomáš Rychtařík a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).


Upravené kaly mají být odvezeny z Ostravy a zničeny do konce roku 2020. Podle původní smlouvy přitom AVE CZ měla kaly z Ostravy odvézt do konce loňského roku. Nová smlouva uzavřená minulý měsíc umožnila skladovat kaly před spálením v Ostravě, aby se nemusely vozit na meziskládku v Čáslavi.

"Je tady pořád jedna jakási bariéra, která může teoreticky cokoliv zbrzdit, a to je kapacita spalovny ve Vřesové," řekla ministryně.

Stát je podle ní odkázán na to, aby se s majiteli spalovny, společností Sokolovská uhelná, dohodl. "Stát s nimi jedná. Samozřejmě majitelé spalovny ve Vřesové mají ještě spoustu jiných zájmů ve vztahu ke státu, takže předpokládám, že jednání povedou k cíli, ke kterému se potřebujeme dostat, aby byla spalovna připravena odebírat kaly tak, jak budou připraveny k odvozu z Ostravy, protože nechceme, aby tam byl nějaký další mezisklad," řekla Nováková.

Ředitel Diama považuje za nejdůležitější, že sanace nebyla přerušena a kaly se dál odvážejí podle možností spalovny ve Vřesové.

"Vřesová se zavázala, že se pokusí dělat technická opatření, tak aby zrychlila, protože mají povolení na víc, než v současné době spalují," řekl Rychtařík. "My už jsme zahájili jednání s firmou, že se budeme snažit hledat další možný bod nebo místo na spalování, a podíváme se do zahraničí," dodal.

Laguny byly desítky let jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Odtěžování kalů po letech problémů skončilo loni v prosinci. Tehdy firma AVE CZ dokončila odtěžení více než 90.000 tun takzvaných nadbilančních kalů, na něž se přišlo až během sanace; už dříve bylo vytěženo 200.000 tun. V Ostravě zůstává okolo 70.000 tun upravených kalů, které už nepáchnou ani jinak nezatěžují okolí. Z lagun zbývá odtěžit takzvanou hlinku, zeminu kontaminovanou ropnými látkami.

Sanace podle Rychtaříka dosud stála zhruba 169 milionů korun, ještě čekají práce za 280 milionů, což zahrnuje odtěžení a úpravu hlinky a převoz a likvidaci ve Vřesové. "Jediný moment, o co byla cena navýšena, je o to, že se stát rozhodl, že hlinky nepovolí skladovat, ale nařídí je spalovat. Naopak cena byla snížena ... za to, že se přímo odsud bude dovážet do Vřesové," řekl ředitel Diama.
Hlinka bude zřejmě odtěžena dříve, než nařizuje smlouva. "Mělo to být ukončeno projektově do 30. 6., město si prosadilo, že do 31. 5., a práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4.," uvedl ředitel Diama.

Stát od sdružení Čistá Ostrava, které laguny původně sanovalo, odkoupil čistírnu odpadních vod z lagun. Od března ji bude provozovat Diamo, což podle Rychtaříka proces výrazně zpružní. "Budeme moct přesně reagovat na vývoj v složení a v množství vod. Čerpání vod bude podřízeno hlavně tomu, aby nebyl ohrožen čerpací zdroj pitné vody Nová Ves, a hlavně, aby se reagovalo na ukončení dastitování (úpravy) hlinek, shromáždění stabilizovaných kalů na jednu hromadu, zahájení likvidace zemin a tak dále. To všecko jsou kvalitativně jiné stavy a tomu musíme podřídit provoz této stanice," řekl Rychtařík.
"Bude tady garance státu, že to budeme pečlivě sledovat a nedojde tady k jakýmkoliv komerčním zásahům, že budeme sledovat, aby byl chráněn zdroj pitné vody v Nové Vsi, a pochopitelně také se díváme na nákladovou stránku, to znamená, že provoz rozhodně nebude dražší, měl by být i možná o něco levnější," dodala Nováková.
zdroj: zpráva ČTK

autor: www.ostravak.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.