> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Nový památník uctí veterány

vloženo: 14.02.2019           komentářů: 0

Nový památník uctí veterány dvou světových válek i novodobých konfliktů


Ostrava připravuje vyhlášení další architektonicko-výtvarné soutěže na Památník válečných veteránů, který bude umístěn v parku Čs. letců v Moravské Ostravě. O podrobnostech informovala náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.
Nový památník uctí veterány dvou světových válek i novodobých konfliktů

Nový památník má důstojně připomínat společně veterány z první a druhé světové války i novodobé veterány – občany Ostravy a Moravskoslezského kraje, kteří nasadili a mnozí z nich i ztratili své životy v boji za národní svébytnost, svobodu a demokracii.

„Do veřejného prostoru chceme umístit kvalitní umělecké dílo, které bude důstojnou poctou veteránům, ale také reprezentací města Ostravy. Věřím, že se nám podařilo navrhnout kvalitní soutěžní porotu, které na nejbližším jednání předložíme návrh soutěžních podmínek a počítáme s tím, že na základě odborné diskuze by mohlo dojít k jejich zpřesnění či úpravě,“ řekla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová s tím, že město v soutěži nechce podmínkami svazovat umělce. „Necháme tyto věci na odbornících, památník může být z klasických nebo přírodních materiálů, jen máme podmínku dlouhodobosti. Nápad zřídit takový památník vzešel od ředitele Krajského vojenského velitelství v Ostravě plukovníka Jaroslava Hrabce,“ dodala náměstkyně Zuzana Bajgarová.

„Předpokládáme, že náklady na vybudování památníku budou dva miliony korun, po diskuzi s porotci by ale mohlo dojít ještě k úpravě této částky. Pro účastníky potom máme doporučení, aby respektovali nejen částku určenou na realizaci návrhu, ale také ochranná pásma stromů, která jsou vyznačena v soutěžním podkladu,“ upřesnila Zuzana Bajgarová. Na financování se kromě města bude částkami ve výši půl milionu korun podílet Moravskoslezský kraj a městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Tvůrci tří nejlepších návrhů získají finanční odměnu ve výši 20 až 100 tisíc korun. Porota může rozhodnout také o odměnách pro tvůrce neoceněných návrhů, které ale přinesou pozoruhodné dílčí podněty a řešení. Památník by mohl být odhalen na jaře příštího roku.

Město již připravilo koncept soutěžních podmínek, a to v návaznosti na vzorové podmínky České komory architektů. Důraz je kladen na účel památníku, požadován je respekt k současnému řešení rekonstruovaného parku, nicméně město připouští i jeho adekvátní úpravy vyvolané soutěžním návrhem. Prostor musí umožnit konání vzpomínkových akcí.

Soutěž město vyhlásí po definitivním schválení soutěžních podmínek porotci a regulérnosti ze strany České komory architektů. Předpokládaný termín je duben 2019.

Porota, jejíž složení schválila rada města, u návrhu posoudí kvalitu celkového řešení umístění v území, komplexní ideově architektonicko-výtvarnou kvalitu návrhu, hospodárnost a ekonomickou přiměřenost zvoleného řešení, trvanlivost a odolnost návrhu s přihlédnutím ke skutečnosti, že se jedná o dílo vystavené klimatu i obecnému užívání.

Porota zasedne v následujícím složení. Řádní členové závislí: Zbyněk Pražák - náměstek primátora města Ostravy, Lukáš Jansa - radní městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Lukáš Curylo - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, Jaroslav Hrabec - ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava. Řádní členové nezávislí: Petr Dub - malíř, Kurt Gebauer - sochař a pedagog, Jakub Ivánek - historik, Tomáš Knoflíček - teoretik umění, Ondřej Vysloužil - architekt.

„Předpokládáme, že náklady na vybudování památníku budou 2 miliony korun, po diskuzi s porotci by ale mohlo dojít ještě k úpravě této částky. Pro účastníky potom máme doporučení, aby respektovali nejen částku určenou na realizaci návrhu, ale také ochranná pásma stromů, která jsou vyznačena v soutěžním podkladu,“ dodala náměstkyně Zuzana Bajgarová.


autor: voj

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.