> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Projekt tzv. Černé kostky

vloženo: 30.01.2019           komentářů: 0

Architekti Kuba & Pilař oživí projekt Černé kostky

Projekt tzv. Černé kostky – moderní budovy Moravskoslezské vědecké knihovny naproti Domu kultury Ostrava v centru krajského města oživí původní autoři studie architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Dnes o tom rozhodli krajští radní.

Architektonický ateliér Kuba & Pilař architekti s. r. o. do srpna příštího roku aktualizuje projektovou dokumentaci novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny a projedná ji se všemi dotčenými orgány státní správy a účastníky stavebního a územního řízení tak, aby Moravskoslezský kraj mohl v druhé polovině příštího roku soutěžit zhotovitele stavby. Architekti budou vycházet z vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2004, projektové dokumentace z roku 2007 a aktualizovaného stavebního programu zpracovaného loni v červnu. Cena zakázky je 50 milionů korun s DPH. Kraj ji bude financovat z vlastního rozpočtu.

„Navenek bude nová budova vědecké knihovny vypadat tak, jak ji před třinácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale hodně změní. Projektovou dokumentaci je nutné přepracovat, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo s tím, že Moravskoslezská vědecká knihovna má silný potenciál růstu, potřebuje ale lepší umístění a prostor.

„Hlavní vizí je postavit novou inteligentní knihovnu a vdechnout jí život. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se stane moderním informačním, komunikačním a technologickým střediskem. Nabídne nejen off-line média, ale i on-line média, bude jedním z uzlových bodů znalostních sítí, bude plnit také sociálně-integrační funkci, stane se místem pro setkávání a komunikaci,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Upřesnil, že aktualizovaná projektová dokumentace bude tedy řešit všechny vnitřní, venkovní dispoziční a provozní vazby objektu nové vědecké knihovny, bude obsahovat architektonické řešení včetně barevného řešení exteriéru a interiéru, návrh vnitřního vybavení. „Je nezbytně nutné vyřešit i parkování. Kromě podzemního parkoviště, které je již součástí zadání, jsme se společně s městem Ostravou dohodli na výstavbě nového parkovacího objektu v dané lokalitě. Architekti se musejí vejít do celkové ceny, která nepřekročí 1,35 miliardy korun s DPH,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Na financování novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny by se měl podílet Moravskoslezský kraj (400 mil. Kč) a město Ostrava (150 mil. Kč), největší část by měl na sebe vzít stát (800 mil. Kč).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moravskoslezská vědecká knihovna sídlí od roku 1951 v najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě. Denně knihovnu navštíví okolo 900 lidí. Prostory půjčoven, počty studijních míst, suterénní sklady (s nepřiměřeně vysokou vlhkostí, jimiž navíc procházejí technická vedení médií) naprosto neodpovídají potřebám takového počtu návštěvníků. Zcela nevyhovující jsou také šatny a sociální zázemí nejen pro klienty knihovny, ale také zaměstnance. Kapacita všech skladů knihovního fondu je vyčerpána. Většina knihovních fondů je proto uskladněna mimo Novou radnici. Ztěžuje to činnost knihovny a výrazně zvyšuje náklady na provoz. Knihovní fond nelze kvůli nedostatku místa zpřístupňovat v tzv. volném výběru.

autor: www.msk.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.