> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

NOVOROČNÍ TURNÉ

vloženo: 27.01.2019           komentářů: 0

NOVOROČNÍ TURNÉ JanáčkovY filharmonie V PAŘÍŽI

Janáčkova filharmonie Ostrava plánovala své první novoroční turné odehrát ve dnech 19. – 21. 1. 2019 nejprve v polských Katovicích a následně v Paříži. Tragická celostátní událost v Polsku však zapřičinila, že sobotní koncert byl zrušen a filharmonikové tak odehrají pouze jediný koncert ve slavném pařížském Théâtre des Champs Elysées.

Sobotní koncert v koncertním sále Národního orchestru polského rozhlasu
v Katovicích byl zrušen z důvodu celostátního smutku za tragicky zesnulého gdaňského premiéra Pawła Adamowicza. Janáčkovci tak odehrají pouze jediný koncert v pondělí 21. 1. 2019 ve zmiňovaném pařížském divadle Théâtre des Champs Elysées.

Janáčkova filharmonie Ostrava v poslední době reprezentuje Českou republiku
v zahraničí nejen na klasických symfonických koncertech, ale i jako kvalitní těleso, doprovázející nejslavnější zpěváky. Jedná se o velice prestižní koncerty a sály – z minulosti zmiňme např. koncerty s Rollandem Villazónem ve slavném koncertním sále Berlínské filharmonie nebo s Jonasem Kaufmannem v Mnichově či Annou Netrebko v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Pořadatel posledního ze zmiňovaných koncertů byl s výkonem ostravských filharmoniků natolik spokojen, že je pozval k dalšímu podobnému vystoupení.

Hlavní hvězdou večera bude francouzská koloraturní sopranistka Patricia Petibon. Janáčkova filharmonie ji doprovodí v programu doslova nabitém písněmi
a operními áriemi. První polovina koncertu se ponese v duchu španělských písní
a árií Manuela de Fally, Enriqua Granady, Joaquína Turina, v nichž se samostatně blýskne i samotný orchestr v úvodu k opeře Goyescas E. Granady, a pak také ve španělských tancích M. de Fally (např. z baletu Čarodějná láska). Druhá polovina večera pak přinese zejména písně amerického skladatele Samuela Barbera a árie
z operety Candide Leonarda Bernsteina. Hudebního nastudování se ujal německý dirigent Robert Reimer.

Ředitel JFO Jan Žemla k turné poznamenal: “České orchestry jsou do Francie zvány poměrně sporadicky. Je to pro Janáčkovu filharmonii vzácná příležitost
k šíření věhlasu české interpretační tradice v jednom z nejslavnějších divadel světa.”

autor: Markéta Haničáková

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.