> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Strategická průmyslová zóna

vloženo: 17.12.2018           komentářů: 0

Strategická průmyslová zóna Mošnov přivítá nového investora

Zastupitelé města na svém prosincovém zasedání schválili prodej pozemku ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Během dvou let na ploše cca 20 tisíc m2 postaví nový moderní závod čínská firma XZB, kde v plně automatizovaných provozech najde práci minimálně 50 lidí, z toho nejméně 10 pozic budou místa s vyšší přidanou hodnotou. Pozemek byl prodán za 7,14 milionu korun bez DPH.

Firma působící v automobilovém průmyslu byla založena v roce 2002. Jejími produkty jsou hydraulické vyvažovače ventilové vůle, vahadla a další komponenty určené pro výrobu motorů. Hlavní know-how firmy je tváření za studena. Společnost vlastní mnoho patentů a užívá při výrobě poslední nejmodernější technologie. Podíl zaměstnanců, kteří pracují ve vývoji a výzkumu, přesahuje 20 %. Stejnou politiku firma uplatní také v České republice.

„Prioritou města již nejsou jen nová pracovní místa, která bylo potřeba řešit v době, kdy Ostrava procházela transformací, ale především aktivity investorů navazující na naše vysoké školy. Dáváme proto přednost těm společnostem, kde existuje předpoklad propojení jejich vědeckovýzkumných aktivit s naší akademickou sférou. Stále tak platí, že před montovnami upřednostňujeme společnosti s pracovními pozicemi s vyšší přidanou hodnotou, což v případě společnosti XZB bezesporu platí,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

V zóně už působí 7 firem, které zaměstnávají 4 tisíce lidí, a výše prostředků, které společnosti do svého provozu investovaly, činí téměř 13 miliard korun. Dané území je unikátní v rámci republiky svou polohou, je napojeno na silniční a železniční síť. Ojedinělý logistický uzel v celém nejen středoevropském měřítku z ní potom dělá přímá návaznost na mezinárodní letiště.

„Kvalitní úroveň vysokého školství v regionu nám dává naději, že zde nalezneme dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří přispějí k rozvoji firmy a zároveň budou mít možnost vědecké práce. To byl také důvod, proč si firma XZB vybrala pro svou expanzi do Evropy lokalitu průmyslové zóny Mošnov. Blízkost dálnice, letiště a železnice dávají firmě velkou konkurenční výhodu, která by se ruku v ruce s high-tech technologiemi mohla brzy stát významným prvkem dalšího rozvoje regionu,“ doplnil ředitel závodu Jan Teufel.

Strategická průmyslová zóna Mošnov je jedním z největších rozvojových areálů v České republice, který původně vznikl jako záložní plocha pro automobilku Hyundai, kdyby se Nošovickou zónu nepodařilo včas připravit. Nachází se 25 km jižně od centra Ostravy a zahrnuje plochu 200 hektarů.

autor: mmo

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.