> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostrava se halí do Kouře

vloženo: 21.11.2018           komentářů: 0

Divadlo Petra Bezruče je provozováno za finanční podpory statutárního města Ostrava,Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.Ostrava se halí do
Kouře –Bezruči chystají premiéru divadelní adaptace
legendárního Vorlova filmu.

Divadelní adaptace kultovního snímku Tomáš Vorla, který se před lety natáčel v kulisách nedalekých Vítkovických železáren, bude mít v divadle premiéru v pátek 23. listopadu. Kouř se stal pro mnohé kultovní záležitostí, která dodnes nevychází z obliby. Vorlův snímek má nemálo oddaných fanoušků –písňové texty i nespočet hlášek umí nazpaměť a song „Je to fajn!“téměř zlidověl.
V ostravském Divadle Petra Bezruče se rozhodli legendární film převést na jeviště. Divadelní adaptaci pro ostravskou scénu napsali a režie se ujali Adam Svozil a Kristýna Kosová – tvůrci sice mladí, ale už za svou práci velmi oceňovaní.
„Kouř vnímáme jako velkou výzvu. Díky
poetice divadla Sklep, kterou režisér Vorel do svého filmu promítl, vybízí předloha k hledání
groteskní stylizace a současných podob absurdního humoru, což nás v divadle baví. Pak je tu také
žánrové ukotvení filmu v muzikálu, tedy v případě Kouře,rytmikálu, což je pro nás úplně nová,
a tudíž lákavá zkušenost,“říká Svozil.
Adaptace vznikla na motivy filmového scénáře.
Cílem inscenátorů tedy není vytvořit kopii
legendárního filmu, naopak usilují o nový pohled na příběh, v němž se pod drsným humorem skrývají témata, která ani po téměř třiceti letech od filmové premiéry neztratila na aktuálnosti.
„Adaptace je variací původního scénáře, avšak zároveň volným pokračováním filmového děje.
Divák se setká jak s postavami, které zná z
filmu (u nás v roli pamětníků, přímých svědků
podnikové minulosti), tak s postavami novými
–které nicméně prožívají povědomé peripetie
ve zbrusu novém kontextu,“přibližuje Kristýna Kosová.
„Co však zůstává, je hravá forma, která je
pro film typická! V neposlední řadě se samozřejmě diváci můžou těšit na famózní songy –jak notoricky známé, tak ty, které sice najdeme ve scénáři, avšak filmově realizovány nebyly,“dodává Adam Svozil.
Divadelní inscenace se od filmu liší také tím, že hlavní postavou není muž, ale žena –inženýrku Mirku ztvární Markéta Matulová. „Mirka je mladá, nezkušená slečna inženýrka. Plná očekávání nastupuje na své první pracovní místo v podniku, kde to za nějakou dobu začíná smrdět špatným korporátním systémem. S Mirkou máme společný velký úkol, který jsme dostaly. V mém případě je to první hlavní role a v případě Mirky je to práce na prvním projektu, který jí šéf zadal“ říká Markéta Matulová.V dalších rolích se objeví Marcela Čapková, Kateřina Krejčí, Ondřej Brett, nová posila hereckého souboru Vojtěch Johaník,Vojtěch Říha, Jakub Burýšek, Michal Sedláček, Markéta Haroková a Lukáš Melník.Inscenátoři volně vycházejí z filmového scénáře Tomáše Vorla a Lumíra Tučka. Divadelní adaptaci pro Divadlo Petra Bezruče napsali Adam Svozil a Kristýna Kosová–dvojice se zároveň ujala režie. Na dramaturgii spolupracovali s dramaturgyní divadla Kateřinou Menclerovou. Vinscenaci zazní filmová hudba Michala Vícha, scénickou hudbu složil Jakub Kudláč.
Autorkou výpravy je Adriana Černá a na pohybovou složku inscenace dohlížel Ján Ševčík.

autor: www.bezruci.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.