> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Ostrava se halí do Kouře

vloženo: 21.11.2018           komentářů: 0

Divadlo Petra Bezruče je provozováno za finanční podpory statutárního města Ostrava,Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR.Ostrava se halí do
Kouře –Bezruči chystají premiéru divadelní adaptace
legendárního Vorlova filmu.

Divadelní adaptace kultovního snímku Tomáš Vorla, který se před lety natáčel v kulisách nedalekých Vítkovických železáren, bude mít v divadle premiéru v pátek 23. listopadu. Kouř se stal pro mnohé kultovní záležitostí, která dodnes nevychází z obliby. Vorlův snímek má nemálo oddaných fanoušků –písňové texty i nespočet hlášek umí nazpaměť a song „Je to fajn!“téměř zlidověl.
V ostravském Divadle Petra Bezruče se rozhodli legendární film převést na jeviště. Divadelní adaptaci pro ostravskou scénu napsali a režie se ujali Adam Svozil a Kristýna Kosová – tvůrci sice mladí, ale už za svou práci velmi oceňovaní.
„Kouř vnímáme jako velkou výzvu. Díky
poetice divadla Sklep, kterou režisér Vorel do svého filmu promítl, vybízí předloha k hledání
groteskní stylizace a současných podob absurdního humoru, což nás v divadle baví. Pak je tu také
žánrové ukotvení filmu v muzikálu, tedy v případě Kouře,rytmikálu, což je pro nás úplně nová,
a tudíž lákavá zkušenost,“říká Svozil.
Adaptace vznikla na motivy filmového scénáře.
Cílem inscenátorů tedy není vytvořit kopii
legendárního filmu, naopak usilují o nový pohled na příběh, v němž se pod drsným humorem skrývají témata, která ani po téměř třiceti letech od filmové premiéry neztratila na aktuálnosti.
„Adaptace je variací původního scénáře, avšak zároveň volným pokračováním filmového děje.
Divák se setká jak s postavami, které zná z
filmu (u nás v roli pamětníků, přímých svědků
podnikové minulosti), tak s postavami novými
–které nicméně prožívají povědomé peripetie
ve zbrusu novém kontextu,“přibližuje Kristýna Kosová.
„Co však zůstává, je hravá forma, která je
pro film typická! V neposlední řadě se samozřejmě diváci můžou těšit na famózní songy –jak notoricky známé, tak ty, které sice najdeme ve scénáři, avšak filmově realizovány nebyly,“dodává Adam Svozil.
Divadelní inscenace se od filmu liší také tím, že hlavní postavou není muž, ale žena –inženýrku Mirku ztvární Markéta Matulová. „Mirka je mladá, nezkušená slečna inženýrka. Plná očekávání nastupuje na své první pracovní místo v podniku, kde to za nějakou dobu začíná smrdět špatným korporátním systémem. S Mirkou máme společný velký úkol, který jsme dostaly. V mém případě je to první hlavní role a v případě Mirky je to práce na prvním projektu, který jí šéf zadal“ říká Markéta Matulová.V dalších rolích se objeví Marcela Čapková, Kateřina Krejčí, Ondřej Brett, nová posila hereckého souboru Vojtěch Johaník,Vojtěch Říha, Jakub Burýšek, Michal Sedláček, Markéta Haroková a Lukáš Melník.Inscenátoři volně vycházejí z filmového scénáře Tomáše Vorla a Lumíra Tučka. Divadelní adaptaci pro Divadlo Petra Bezruče napsali Adam Svozil a Kristýna Kosová–dvojice se zároveň ujala režie. Na dramaturgii spolupracovali s dramaturgyní divadla Kateřinou Menclerovou. Vinscenaci zazní filmová hudba Michala Vícha, scénickou hudbu složil Jakub Kudláč.
Autorkou výpravy je Adriana Černá a na pohybovou složku inscenace dohlížel Ján Ševčík.

autor: www.bezruci.cz

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

28.06.2019

Nudu zaháněli v obchodě
Nudu zaháněli v obchodě, událost bude šetřit „sociálka“ Tři nezletilí chlapci se vydali 28. května 2019 do prodejny v Ostravě-Zábřehu. Nešli zde však nakupovat, nýbrž dělat nepořádek. Jak později sami přiznali, důvod, proč prodejnu navštívili, byla nuda. Jejich počínáním vznikla škoda na zboží v celkové výši přibližně 350,- Kč. Poškodili deodoranty a rozbalili na prodejně potravinářské zboží.

01.06.2019

Pod vlivem boural
Poškozenou krajnici vozovky a dopravní značení zahlédla hlídka městské policie v sobotu 1. června 2019 po 3. hodině ranní v Ostravě-Slezské Ostravě u jedné ze zastávek městské hromadné dopravy. Od tohoto místa se po vozovce táhla skvrna provozních kapalin, která strážníky dovedla až ke značně poškozenému vozidlu, které v té době přijíždělo k jedné z nedalekých ulic. Ve vozidle se nacházel pouze řidič. Hlídka muže ztotožnila, kdy se ukázalo, že jde o 41letého Asiata.

29.05.2019

Používala velmi hrubých výrazů
Dopoledne 29. května 2019 byla hlídka vyslána na Ostravy-Moravské Ostravy, kde se žena marně domáhala vyplacení sociální podpory. Verbálně na zaměstnankyně úřadu útočila, křičela a zároveň rušila i jednání dalších zaměstnanců. Používala velmi hrubých výrazů, především vůči zaměstnankyni, která agresorce odmítla dávky přiznat z důvodu chybějících dokumentů. Kromě vulgarit také plivala.

25.05.2019

Opilý muž napadl strážníky
Opilá osoba obtěžující okolí. To byl důvod, proč v sobotu 25. května 2019 odpoledne vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Svinova. Na místě se na chodníku nacházel muž, který byl zjevně pod vlivem návykové látky. Ostatním kolemjdoucím vulgárně nadával a vyhrožoval. Dle oznamovatele se tak dělo již delší dobu. Muž odmítal spolupracovat i se strážníky. Ti mu následně naměřili přes 2,6 ‰ alkoholu v dechu.

20.05.2019

Sprejeři přistiženi při činu
Dne 20. května 2019 chvíli před půlnocí byli spatřeni strážníkem v Ostravě-Porubě v jednom z průchodů dva mladíci, kteří zde pokreslili stěny.Oba muže ve věku 19 let se podařilo dostihnout další hlídkou o několik metrů dál, podle popisu, který jim byl kolegou předán.