> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Na Historický rej dorazilo

vloženo: 11.09.2017           komentářů: 0

Na Historický rej dorazilo na 15 tisíc návštěvníků

Centrum Ostravy ožilo o uplynulém víkendu historickými kostýmy a dobovými scénkami. Dvoudenní oslavy, které představovaly jeden z vrcholů letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě, navštívilo během dvou dnů na 15 tisíc návštěvníků, především rodiny s dětmi. Ve foto koutku v prezentační zóně města se nechalo vyfotit téměř 600 zájemců. Do soutěže dobových kostýmů postoupilo 50 nejlepších, kteří se utkali ve čtyřech kategoriích.
Bohatý dobový program
Dvoudenní program tvořily historické, rytířské a šermířské souboje, jezdecké turnaje, rytířská a kejklířská ohňová show či sokolníci, pobavila pouliční divadélka i ukázky dobových řemesel. Své umění v centru města představili kováři, hrnčíři, koželuzi, soukeníci, dráteníci, ale i řezbáři, šperkaři, pregéři či raziči mincí. Nechyběla ani příjemná dobová hudba a dobré jídlo a pití. Akci pořádalo město Ostrava, pro všechny návštěvníky byl vstup zdarma.
Slavnostní mše přilákala téměř 2 tisíce lidí
Mezi vrcholy akce patřila Slavnostní mše svatá, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí. Jednalo se o neopakovatelnou událost a nezapomenutelnou podívanou. Veřejná děkovná bohoslužba se u příležitosti výročí města uskutečnila poprvé v historii. Celebroval ji ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz. Ten při bohoslužbě připomněl například potřebu patriotismu a hovořil i o schopnosti odpouštět či milovat svého nepřítele. Pozvání na slavnostní mši přijali také emeritní biskup Katovic Mons. Damian Zimoň, pomocný biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David, zástupci nekatolických církví, ale i kněží a jáhnové z Ostravy a okolí. Během mše bylo požehnáno praporům a organizacím, které tyto prapory reprezentují. Oslav se zúčastnili také zástupci šesti partnerských měst: Katovic, Gaziantepu, Suzhou, Miškolce, Drážďan či Pirea.

Soutěž v dobových kostýmech
Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina. V každé kategorii odborná komise vybrala tři nejlepší kostýmy. Vítězové byli vyhlášeni v rámci slavnostního ukončení oslav na Slezskoostravském hradě v sobotu před desátou hodinou večerní. Všem soutěžícím byly zaslány na e-mail pořízené fotografie.

„Já osobně jsem si historický víkend v Ostravě užil. A podle toho, co jsem měl možnost během dvou dnů Historického reje vidět, soudím, že se lidé dobře bavili, zástupce našich šesti partnerských měst nevyjímaje. Největším zážitkem pro mě ovšem byla sobotní mše svatá s modlitbou pro Ostravu, která zaplnila celé Masarykovo náměstí a dala celé akci i potřebný duchovní rozměr,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vzkazy budoucím generacím i soutěž pro školáky
V říjnu a v listopadu budou moci obyvatelé města Ostravy napsat a zanechat vzkaz budoucím generacím ve speciálně vytvořené pamětní truhle, kterou připravuje Cooltour Ostrava. Truhla, kterou primátor Tomáš Macura symbolicky uzavře a zapečetí 29. listopadu na Prokešově náměstí, bude uložena na následujících padesát let v prostorách Radnice města Ostravy. Znovuotevřena by měla být v roce 2067, při 800. výročí města.

Součástí celoročních oslav je také vydání v pořadí již druhé publikace o historii města. Po knize „Ostrava počátky a vývoj středověkého města“ v říjnu pokřtíme další knihu - tentokrát „Dějiny Ostravy v datech – 750 let den po dni“, která bude mapovat historii města ve významných historických milnících. Nabídne ty nejdůležitější a nejzajímavější události v jeho dějinách.

Své znalosti o historii Ostravy budou mít možnost na podzim poměřit také žáci a studenti ostravských základních a středních škol.

Celoroční oslavy ukončí závěrečný ohňostroj, který je naplánován na středu 29. listopadu.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

20.11.2017

Šlo o vteřiny, strážníci reagovali
Oznámení o muži na vozíku, který má zrychlené dýchání a mohl by tak mít zdravotní obtíže, přijali strážníci 20. listopadu 2017 pár minut před jedenáctou hodinou. Krátce nato už hlídka městské policie poskytovala v Ostravě-Moravské Ostravě 43letému vozíčkáři první pomoc. Muž nereagoval na podněty, měl promodralé rty a nedýchal. Strážníci tak okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a přivolali na místo rychlou záchrannou službu. Chvíli poté už předávali resuscitaci zdravotnickému personálu.

19.11.2017

Zaslechla volání o pomoc
Zaslechla volání o pomoc, zmáčkla Senior linku a zachránila tak sousedku Tlačítko nouze, které slouží k přivolání pomoci při zdravotních komplikacích, aktivovala seniorka z Ostravy-Moravské Ostravy 19. listopadu 2017 krátce po osmé hodině ranní. Starší žena zaslechla volání o pomoc, neváhala a stiskem tlačítka přivolala na místo strážníky. Zasahující hlídce městské policie poté celou situaci objasnila. Byt, v němž se po pádu na zem nacházela zraněná sousedka, zpřístupnili přivolaní hasiči.

15.11.2017

Strážníci lapili dalšího vykradače aut
Mladého muže, který v Ostravě-Vítkovicích vykradl zaparkované osobní vozidlo, dopadla hlídka městské 15. listopadu 2017 hodinu po půlnoci. Zloděj na sebe upozornil, když přeskočil živý plot a pokusil se ukrýt za kostelní zdí. Ve stejný okamžik přiběhl k hlídce městské policie také majitel vyloupeného vozidla. Devatenáctiletý lapka na dotaz strážníků, proč a před kým se schovává, nedokázal odpovědět.

13.11.2017

Oznámení o agresivním cestujícím
Ničil vybavení tramvaje, dechová zkouška ukázala tři promile Oznámení o agresivním cestujícím, který v Ostravě-Porubě ničí vybavení tramvaje, přijali strážníci 13. listopadu 2017 pár minut před třiadvacátou hodinou. Podnapilý 29letý muž na konečné zastávce odmítl vystoupit, byl vulgární a nakonec rozbil jednu ze skleněných přepážek. Řidička tramvaje strážníkům potvrdila, že muž popíjel alkohol. Když jej na konečné požádala, aby vystoupil, začal ji slovně napadat. Orientační dechovou zkouškou byla muži naměřena hodnota tři promile alkoholu. Jelikož muž nekontroloval své chování, byl zjevně pod vlivem alkoholu a tím bezprostředně ohrožoval sebe a své zdraví, bylo rozhodnuto o jeho převozu na protialkoholní záchytnou stanici. Pracovník dopravního podniku následně odhadl, že škoda nepřesáhla hranici pěti tisíc korun.

13.11.2017

Se zákazem řízení si hlavu nelámali
Se zákazem řízení si hlavu nelámali Hned dva řidiče, kterým byl vysloven zákaz řízení motorových vozidel, odhalili 13. listopadu 2017 ostravští strážníci. Krátce před třetí hodinou ranní spatřila hlídka městské policie v Ostravě-Moravské Ostravě muže, který nerespektoval dopravní značení a vjel do zákazu vjezdu. Řidič strážníkům uvedl, že není držitelem řidičského oprávnění a nemá u sebe ani občanský průkaz. Následně bylo potvrzeno, že mu bylo řízení motorových vozidel zakázáno. Obdobnou událostí se strážníci zabývali také o pár hodin později v Ostravě-Slezské Ostravě.