> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Na Historický rej dorazilo

vloženo: 11.09.2017           komentářů: 0

Na Historický rej dorazilo na 15 tisíc návštěvníků

Centrum Ostravy ožilo o uplynulém víkendu historickými kostýmy a dobovými scénkami. Dvoudenní oslavy, které představovaly jeden z vrcholů letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě, navštívilo během dvou dnů na 15 tisíc návštěvníků, především rodiny s dětmi. Ve foto koutku v prezentační zóně města se nechalo vyfotit téměř 600 zájemců. Do soutěže dobových kostýmů postoupilo 50 nejlepších, kteří se utkali ve čtyřech kategoriích.
Bohatý dobový program
Dvoudenní program tvořily historické, rytířské a šermířské souboje, jezdecké turnaje, rytířská a kejklířská ohňová show či sokolníci, pobavila pouliční divadélka i ukázky dobových řemesel. Své umění v centru města představili kováři, hrnčíři, koželuzi, soukeníci, dráteníci, ale i řezbáři, šperkaři, pregéři či raziči mincí. Nechyběla ani příjemná dobová hudba a dobré jídlo a pití. Akci pořádalo město Ostrava, pro všechny návštěvníky byl vstup zdarma.
Slavnostní mše přilákala téměř 2 tisíce lidí
Mezi vrcholy akce patřila Slavnostní mše svatá, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí. Jednalo se o neopakovatelnou událost a nezapomenutelnou podívanou. Veřejná děkovná bohoslužba se u příležitosti výročí města uskutečnila poprvé v historii. Celebroval ji ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz. Ten při bohoslužbě připomněl například potřebu patriotismu a hovořil i o schopnosti odpouštět či milovat svého nepřítele. Pozvání na slavnostní mši přijali také emeritní biskup Katovic Mons. Damian Zimoň, pomocný biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David, zástupci nekatolických církví, ale i kněží a jáhnové z Ostravy a okolí. Během mše bylo požehnáno praporům a organizacím, které tyto prapory reprezentují. Oslav se zúčastnili také zástupci šesti partnerských měst: Katovic, Gaziantepu, Suzhou, Miškolce, Drážďan či Pirea.

Soutěž v dobových kostýmech
Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina. V každé kategorii odborná komise vybrala tři nejlepší kostýmy. Vítězové byli vyhlášeni v rámci slavnostního ukončení oslav na Slezskoostravském hradě v sobotu před desátou hodinou večerní. Všem soutěžícím byly zaslány na e-mail pořízené fotografie.

„Já osobně jsem si historický víkend v Ostravě užil. A podle toho, co jsem měl možnost během dvou dnů Historického reje vidět, soudím, že se lidé dobře bavili, zástupce našich šesti partnerských měst nevyjímaje. Největším zážitkem pro mě ovšem byla sobotní mše svatá s modlitbou pro Ostravu, která zaplnila celé Masarykovo náměstí a dala celé akci i potřebný duchovní rozměr,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vzkazy budoucím generacím i soutěž pro školáky
V říjnu a v listopadu budou moci obyvatelé města Ostravy napsat a zanechat vzkaz budoucím generacím ve speciálně vytvořené pamětní truhle, kterou připravuje Cooltour Ostrava. Truhla, kterou primátor Tomáš Macura symbolicky uzavře a zapečetí 29. listopadu na Prokešově náměstí, bude uložena na následujících padesát let v prostorách Radnice města Ostravy. Znovuotevřena by měla být v roce 2067, při 800. výročí města.

Součástí celoročních oslav je také vydání v pořadí již druhé publikace o historii města. Po knize „Ostrava počátky a vývoj středověkého města“ v říjnu pokřtíme další knihu - tentokrát „Dějiny Ostravy v datech – 750 let den po dni“, která bude mapovat historii města ve významných historických milnících. Nabídne ty nejdůležitější a nejzajímavější události v jeho dějinách.

Své znalosti o historii Ostravy budou mít možnost na podzim poměřit také žáci a studenti ostravských základních a středních škol.

Celoroční oslavy ukončí závěrečný ohňostroj, který je naplánován na středu 29. listopadu.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

23.05.2018

Nezletilá skončila s í intoxikací na ARU
Nezletilá skončila s akutní intoxikací na ARU Dne 23. května 2018 spatřili městští strážníci v Ostravě-Svinově skupinku tří osob, která konzumovala alkohol na veřejnosti v místech, kde je to zakázáno. Po ztotožnění osob bylo zjištěno, že dvě ze tří popíjejících jsou mladiství. U šestnáctileté slečny bylo naměřeno bezmála 2 promile alkoholu v krvi. Pro akutní intoxikaci byla dívka převezena do nemocnice. Následující den byl přestupek se slečnou dořešen strážníky přímo na nemocničním oddělení. Druhý adolescent byl oznámen příslušnému orgánu k dalšímu projednání ihned na místě.

23.05.2018

Předbíhal na poště
Předbíhal na poště, byl agresivní a vulgární Dne 23. května 2018 byla vyslána hlídka městských strážníku na poštu v Ostravě-Zábřehu, kde mělo dojít k potyčce zákazníků. Po příjezdu hlídky bylo zjištěno, že „nedočkavý“ klient měl v plánu předběhnout frontu čekajících osob agresivním a vulgárním způsobem. Do potyčky se připletlo vícero osob, do kterých agresor mimo jiné strkal, nadával jim. Jedna z poškozených dokonce uvedla, že byla mužem udeřena do hlavy s takovou razancí, že jí spadly brýle na zem. Následně do nich zuřivec kopal a častoval ženu sprostými nadávkami.

19.05.2018

Nejprve jí vulgárně nadával
Dne 19. května 2018 vyjížděla hlídka městské policie do Ostravy-Vítkovic, kde měl podnapilý agresivní muž napadat uklízečku. Žena právě prováděla úklid v jedné z budov, když upozornila 44letého muže na zákaz kouření v daném prostoru. Agresor jí začal sprostě nadávat a posléze také vyhrožovat přeříznutím elektrického kabelu čistícího přístroje. V obavách z vytaženého nože žena zalarmovala strážníky.

17.05.2018

Okradl spícího muže
Za pomoci městského kamerového monitorovacího systému byl 13. května 2018 pár minut po půlnoci odhalen kapesní zloděj, který na jedné ze zastávek v Ostravě-Moravské Ostravě okradl spícího muže. Kapsář poté nastoupil do tramvaje a z místa odjel. Podezřelý 34letý muž se z lupu dlouho neradoval, hlídka městské policie jej dopadla na další zastávce. Všechny odcizené věci se tak vrátily zpět k právoplatnému majiteli.

12.05.2018

Muž útočil nožem,...
Dne 12. května 2018 v dopoledních hodinách byl v Ostravě-Moravské Ostravě hlídkou městské policie zpozorován muž, který měl v ruce nůž obrácený proti jiné osobě. Po zákonné výzvě: "Jménem zákona, zanechte svého jednání a položte nůž na zem!" útočník upustil od protiprávního jednání a nůž s přibližně dvaceticentimetrovou čepelí odhodil na zem.