> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Na Historický rej dorazilo

vloženo: 11.09.2017           komentářů: 0

Na Historický rej dorazilo na 15 tisíc návštěvníků

Centrum Ostravy ožilo o uplynulém víkendu historickými kostýmy a dobovými scénkami. Dvoudenní oslavy, které představovaly jeden z vrcholů letošních oslav 750. výročí od první písemné zmínky o Ostravě, navštívilo během dvou dnů na 15 tisíc návštěvníků, především rodiny s dětmi. Ve foto koutku v prezentační zóně města se nechalo vyfotit téměř 600 zájemců. Do soutěže dobových kostýmů postoupilo 50 nejlepších, kteří se utkali ve čtyřech kategoriích.
Bohatý dobový program
Dvoudenní program tvořily historické, rytířské a šermířské souboje, jezdecké turnaje, rytířská a kejklířská ohňová show či sokolníci, pobavila pouliční divadélka i ukázky dobových řemesel. Své umění v centru města představili kováři, hrnčíři, koželuzi, soukeníci, dráteníci, ale i řezbáři, šperkaři, pregéři či raziči mincí. Nechyběla ani příjemná dobová hudba a dobré jídlo a pití. Akci pořádalo město Ostrava, pro všechny návštěvníky byl vstup zdarma.
Slavnostní mše přilákala téměř 2 tisíce lidí
Mezi vrcholy akce patřila Slavnostní mše svatá, která se uskutečnila v sobotu dopoledne na Masarykově náměstí. Jednalo se o neopakovatelnou událost a nezapomenutelnou podívanou. Veřejná děkovná bohoslužba se u příležitosti výročí města uskutečnila poprvé v historii. Celebroval ji ostravsko-opavský biskup Mons. František Václav Lobkowicz. Ten při bohoslužbě připomněl například potřebu patriotismu a hovořil i o schopnosti odpouštět či milovat svého nepřítele. Pozvání na slavnostní mši přijali také emeritní biskup Katovic Mons. Damian Zimoň, pomocný biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David, zástupci nekatolických církví, ale i kněží a jáhnové z Ostravy a okolí. Během mše bylo požehnáno praporům a organizacím, které tyto prapory reprezentují. Oslav se zúčastnili také zástupci šesti partnerských měst: Katovic, Gaziantepu, Suzhou, Miškolce, Drážďan či Pirea.

Soutěž v dobových kostýmech
Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích: žena, muž, dítě do 140 cm a skupina. V každé kategorii odborná komise vybrala tři nejlepší kostýmy. Vítězové byli vyhlášeni v rámci slavnostního ukončení oslav na Slezskoostravském hradě v sobotu před desátou hodinou večerní. Všem soutěžícím byly zaslány na e-mail pořízené fotografie.

„Já osobně jsem si historický víkend v Ostravě užil. A podle toho, co jsem měl možnost během dvou dnů Historického reje vidět, soudím, že se lidé dobře bavili, zástupce našich šesti partnerských měst nevyjímaje. Největším zážitkem pro mě ovšem byla sobotní mše svatá s modlitbou pro Ostravu, která zaplnila celé Masarykovo náměstí a dala celé akci i potřebný duchovní rozměr,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Vzkazy budoucím generacím i soutěž pro školáky
V říjnu a v listopadu budou moci obyvatelé města Ostravy napsat a zanechat vzkaz budoucím generacím ve speciálně vytvořené pamětní truhle, kterou připravuje Cooltour Ostrava. Truhla, kterou primátor Tomáš Macura symbolicky uzavře a zapečetí 29. listopadu na Prokešově náměstí, bude uložena na následujících padesát let v prostorách Radnice města Ostravy. Znovuotevřena by měla být v roce 2067, při 800. výročí města.

Součástí celoročních oslav je také vydání v pořadí již druhé publikace o historii města. Po knize „Ostrava počátky a vývoj středověkého města“ v říjnu pokřtíme další knihu - tentokrát „Dějiny Ostravy v datech – 750 let den po dni“, která bude mapovat historii města ve významných historických milnících. Nabídne ty nejdůležitější a nejzajímavější události v jeho dějinách.

Své znalosti o historii Ostravy budou mít možnost na podzim poměřit také žáci a studenti ostravských základních a středních škol.

Celoroční oslavy ukončí závěrečný ohňostroj, který je naplánován na středu 29. listopadu.

autor: Andrea Vojkovská

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

17.09.2017

Zloděje zlákala navigace
Trojice mužů obklopující čtvrtého upoutala pozornost hlídky městské policie 17. září 2017 krátce po druhé hodině ranní. Nenechavce, který se v Ostravě-Moravské Ostravě pokusil vykrást zaparkované vozidlo, dopadli všímaví kolemjdoucí. Ke krádeži jej zlákala navigace, kterou řidič ponechal v jednom ze zaparkovaných vozidel. Muž se dokonce pokusil o útěk, ale pozornými svědky byl dostižen.

14.09.2017

Dvě lahve ve dvou dnech
Oznámení o muži, který si v prodejně potravin v Ostravě-Třebovicích otevřel lahev rumu, popíjel z ní a následně ji odmítl zaplatit, přijali strážníci 14. září 2017. Obdobným oznámením se hlídka městské policie zabývala také o den později v Ostravě-Moravské Ostravě. Na strážníky čekal stejný muž, tentokrát však vypil celou lahev. V prvním případě své počínání vysvětloval slovy: „Jsem trochu popil no co.“ V tom druhém se chvíli po vypití rumu skácel k zemi. Z důvodu akutní intoxikace alkoholem byl na místo přivolán zdravotnický personál.

11.09.2017

Na volání o pomoc reagovali pohotově
Lupič, který 11. září 2017 krátce po půlnoci v Ostravě-Moravské Ostravě vytrhl z rukou mladé ženy notebook, se z kořisti dlouho neradoval. Přepadené ženě duchapřítomně pomohla skupinka kolemjdoucích mužů. Ti útočníkovi zabránili v útěku a na místo ihned přivolali strážníky. Volání o pomoc a přetahovanou o notebook zpozoroval nejprve jeden ze svědků. Když viděl, že žena upadla a agresor se i s lupem dal na útěk, rychle zareagoval. O pomoc požádal další dva kolegy a společnými silami muže zastavili. „Udělal jsem to, přiznám se ke všemu,“ uvedl dopadený muž hlídce městské policie. Pro podezření ze spáchání trestného činu si celou událost následně převzala Policie ČR.

06.09.2017

Nakupovali ve velkém, platit ....
S batohem plným odcizeného zboží chtěl 6. září 2017 z nákupního centra v Ostravě-Třebovicích utéct 37letý muž. Jeho počínání sledoval pracovník bezpečnostní agentury, který ihned zalarmoval strážníky. Mezi zcizeným zbožím byly objeveny balíčky mandlí a pistácií, nechyběly zauzené sýry a také několik kusů čokolád. Vše za bezmála tři tisíce korun. O den později řešila hlídka městské policie obdobný případ v Ostravě-Porubě. Žena v jedné z prodejen potravin odcizila zboží za více než dva tisíce korun. Obohatit se chtěla o čokolády, konzervy tuňáka a dvě lahve javorového sirupu. Oba byli za podobné činy v posledních třech letech odsouzeni nebo potrestán

31.08.2017

Počmárali okna, okapy i vozidlo
Čtveřici (16 až 17 let), která si 31. srpna 2017 v Ostravě-Hrabůvce krátila čas malováním po budovách, zaregistroval strážník v době osobního volna. Následně bylo zjištěno, že skupinka pokreslila nejen okna a okapové svody, ale také jedno motorové vozidlo. Dvě dívky a dva chlapci použili fixy modré a zelené barvy. S pozorným strážníkem, který na místo ihned přivolal hlídku městské policie, nepočítali. Pro podezření ze spáchání trestného činu si celou událost následně převzala Policie ČR.