> > >   OSTRAVA EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V Ostravě se mluvilo o energetice

vloženo: 18.11.2016           komentářů: 0

Evropská pravidla by měla v energetice zajistit stabilitu, která investorům umožní nasměrovat finanční zdroje do nových zařízení pro výrobu elektřiny a tepla, zaznělo během debatního setkání na téma energetické bezpečnosti.

„Energetika už dnes rozhoduje o konkurenceschopnosti a možnostech fungování Evropské unie jako takové, a v budoucnu tomu bude stejně. Kdyby nebylo migrační krize, představovala by energetika nejdůležitější téma debat na evropské úrovni,“ uvedl český europoslanec Evžen Tošenovský (ODS, ECR) během debatního setkání Energetická bezpečnost: Výzvy pro Moravskoslezský kraj, které proběhlo 14. listopadu 2016 v Ostravě.

„Každý stát ovšem v této oblasti prosazuje své vlastní zájmy, což je dáno historickým vývojem i individuálními podmínkami. Představa, že se pro všechny vytvoří jeden vzor a všechny členské země se vydají stejným směrem, není reálná a může mít vážné negativní dopady. Ty se dotknou především silných průmyslových regionů, jako je Ostravsko,“ dodal.

Z tohoto důvodu byla právě v Ostravě zahájena série diskuzí o důležitých otázkách evropské politiky, které budou během příštího půlroku v českých regionech pořádat Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a zpravodajský portál EurActiv.cz. Série je součástí projektu „Empowering Youth and Regions in the European Parliament” podpořeného Evropským parlamentem.

Vedle europoslance Tošenovského se setkání zúčastnila předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, představitelé města Ostrava, zástupci soukromých firem i odborníci z akademického prostředí.

Účastníci se shodli například na tom, že podmínky na trhu by měly v Evropě zajišťovat stabilitu, která investorům umožní nasměrovat finanční zdroje do nových zařízení pro výrobu elektřiny a tepla.

„Za nerovné situace, která v současnosti panuje na trhu s elektřinou, mohou firmy v EU jen těžko investovat do nových zdrojů energie, jako jsou moderní uhelné, jaderné nebo plynové elektrárny. Vyžadují od národních států a regulátorů dotace nebo záruky, že se jim investice vyplatí. Regulační úřady ovšem na druhé straně musí dbát na to, že takové záruky nebudou klást zátěž na koncové spotřebitele,“ řekla k tomu Alena Vitásková.

„Z hlediska výstavby nových zdrojů hraje zásadní roli odhad ceny elektřiny v příštích pěti nebo deseti letech. Na takovou predikci si však dnes málokdo troufne. S tím je spojena také ochota investorů nasměrovat finanční zdroje do nových a účinnějších elektráren, které by nahradily ty dosluhující,“ řekl Michal Jedlička z Útvaru evropské agendy společnosti ČEZ.

„Naše společnost má aktuálně zkušenost s výstavbou nového bloku uhelné elektrárny Ledvice, která se nachází ve fázi zkušebního provozu. Záměr pro tuto výstavbu vznikl v době, kdy se cena silové elektřiny pohybovala okolo 70 eur na megawatthodinu. Vzhledem k dlouhému procesu povolovacího řízení uběhlo od samotného investičního záměru k dokončení stavby mnoho let a v mezidobí došlo ke značnému snížení ceny silové elektřiny, a to v rozmezí mezi 25 a 30 eury za megawatthodinu,“ vysvětlil.

autor: Anna Kuznická, AMO

přidat komentář            zobrazit komentáře


  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  OSTRAVSKÁ 112

16.07.2019

Na zaměstnance není spoleh!
Tak to si zřejmě říká provozovatel jedné z restaurací v centru města, odkud dne 16.07.2019 servírka, která pracovala brigádně, vzala utrženou hotovost a po krátkém vzkazu, který na místě zanechala, provozovnu opustila. Muž byl tedy poučen, aby se po vyčíslení způsobené škody dostavil na Policii ČR a řešil zde protiprávní jednání teď již bývalé zaměstnankyně.

16.07.2019

Senior si se zlodějem hravě poradil
Dne 16.07.2019 zaslechla hlídka MP hlasitý křik na nástupišti dopravního terminálu Hranečník ve Slezské Ostravě. Rychle se proto přesunula na místo. Zde spatřili muže (65 let), který se vypořádával s o poznání mladším mužem (37 let). Jakmile senior spatřil strážníky, sdělil, že mu zadržený muž z tašky, která mu visela přes rameno, odcizil mobilní telefon. Naštěstí si počínání zloděje všiml a mobilní telefon mu z ruky vytrhl.

15.07.2019

Pomoci se doma žena nedovolala
Hodinu po půlnoci volala na linku 156 zoufalá seniorka (75 let). Operátorce sdělila, že se jí při cestě na toaletu zamotala hlava a ona upadla. Teď nemůže sama vstát. Leží na zemi a neví si rady. V bytě se sice nacházel její manžel, ale ten spal ve vedlejší místnosti, ale volání o pomoc jej nevzbudilo. Navíc manžel je invalidní, tak by stejně nebyl schopen potřebnou pomoc poskytnout. Strážníkům se naštěstí po několika pokusech bouchání a zvonění podařilo muže (79 let) vzbudit. Ten byt otevřel a strážníci tak mohli ženě pomoci vstát.

15.07.2019

Lup si odnášel v kufru a taškách
Bohužel pro něj to vzal přes zahradu oznamovatele.V ranních hodinách oznámil občan na linku 156, že se mu po pozemku pohybuje neznámý muž s kufrem a taškami. Uvedl jeho popis a směr, kterým se následně neznámý vydal. Podezřelý muž byl hlídkou spatřen na zastávce MHD, kde seděl a čekal v přístřešku. Zde bylo zjištěno, že obsahem příručních zavazadel byly vedle elektroniky a dalších věcí také dokumenty obsahující osobní údaje cizí osoby bydlící nedaleko místa prověřování.

10.07.2019

Muže napadli, vláčeli po zemi
Dne 10.07.2019 v ranních hodinách spatřil strážník zabezpečující obsluhu městského kamerového systému, jak dva muži v centru Ostravy fyzicky napadli dalšího muže. Toho následně uchopili za nohy a vláčeli jej po zemi a nakonec ho zase fyzicky napadli a okradli o finanční hotovost. Oba agresoři (20 a 21 let) byli strážníky zadrženi na základě udaného popisu.